Ana içeriğe atla

SSS

Koşularda kullandığımız çipler göğüs numaralarınızın arkasına yapıştırılmış olarak size teslim edilmektedir. Lütfen aşağıdaki durumlara dikkat ediniz.

 • Çipinizi göğüs numarasından ayırmaya çalışmayınız.
 • Göğüs numaranızı çipe zarar verecek şekilde katlamayınız ve kırmayınız, bu çipe zarar verebilir ve derecenizin okunmamasına neden olabilir.
 • Göğüs numaranızı, göğüs hizasında takınız ve çatal iğnelerin göğüs numarasına zarar vermemesine dikkat ediniz.

Yarışmalarınızda başarılar dileriz.

 • Katılmak istediğiniz yarışmaya web sitemiz üzerinden kayıt olabilirsiniz.
 • Kayıt esnasında vermiş olduğunuz bilgiler korunmakta ve kesinlikle paylaşılmamaktadır.
 • Kayıt öncesinde ve kayıt esnasında yarışma kuralları ve "TAAHHÜTNAME"de yer alan bilgileri dikkatlice okumanızı öneririz.

Bir yarışma planlarken şunlara dikkat etmek gerekir:

 • Yarışmayı düzenleyen kurum ile sponsorlar belirlenmeli,
 • Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başlanlığı'na yarışma başvurusu yapılmalı,
 • Yarışma Statüsü eksiksiz hazırlanmalı ve TAF'ın onayına sunulmalı,
 • Yarışma parkuru belirlenmeli ve ölçümü yapılmalı, (Federasyon yetkililerince)
 • Yarışma programı hazırlanmalı,
 • Yarışma katılım ücreti olup olmayacağı belirlenmeli,
 • Yarışma kayıt ve duyurularının ne şekilde yapılacağı tespit edilip duyurulmalı,
 • Beslenme istasyonları, Podyum, Personel, Araç gereç vb. ihtiyaç tespit edilmeli,

Son zamanlarda yarışmalarda karşılaştığımız bir konu hakkında yazmak istedim bu kez. Brüt zaman/Net zaman, Gun Time ya da Chip Time. Bilindiği üzere, federasyon yarışları ya da özel yarışların tamamı duyurulmadan önce bir yarışma statüsü yayınlanır ve bu statünün ilk maddesini genelde şöyle bir madde oluşturur, "Yarışma Türkiye Atletizm Federasyonu ve IAAF kurallarına uygun olarak yapılacaktır." Yarışmayı düzenleyen kurum her ne kadar özel hükümler koysa da, statüde her ne kadar özel maddeler yer alsada yarışma temel konularda bu iki kurumun yayınladığı kurallara uymak durumundadır. Örneğin; parkur ölçümü, beslenme istasyonları, hakem bulundurulması, derecelerin alınması ve yayınlanması vb. İşte yukarıda bahsettiğim Brüt ya da Net Zaman olayıda tam bu noktada önem kazanıyor. Sporcularımız arasında yarışma start'ının chip ile başlaması gerektiğine ve başlama zamanının chip zamanı olması ve sıralamanın buna göre yapılmasına dair yanlış bir algı oluşmuş durumda ve bu yanlışın düzeltilmesi için de hepimize görev düşmekte. 

TAF ve IAAF kurallarına uygun olarak bir yarışma düzenliyor isek bu kurallara uymak durumundayız. IAAF kural kitapçığının 162-2 maddesinde "Tüm yarışlar Çıkış Hakeminin tabancayı yukarı doğru ateşlemesi ile başlayacaktır." 165-24 (c) bendinde; "Sistemin çıkış hakeminin tabancasıyla ya da çıkış sinyali ile eş zamanlı olarak başlaması,"  (e) bendinde; "Resmi süre, tabancanın ateşlenmesi ile sporcunun varış çizgisine ulaşması arasında geçen süre olacaktır. Sporcunun çıkış çizgisi ile varış çizgisi arasındaki süresi ayrıca bildirilecek ancak bu değer resmi sonuç olarak kabul edilmeyecektir." denilmektedir.

Yayınlanacak sonuçlarda derecelerin de 165-24 (e) maddesinde belirtildiği üzere tanzim edilmesine özen gösterilmelidir. Bu madde; "Sonucun 0.1 saniye aralığında değerlendirilmesi (diğer bir deyişle, sporcular varışta 0.1 saniye içersindeki farklarla sıralanacaklardır); tüm yarışlar için zaman 0.1 saniye değerinde okunacak ve kaydedilecektir. Sıfır ile bitmeyen tüm değerler, bir sonraki tam saniye değerine çevrilecek ve kaydedilecektir. Örneğin, 2:09:44.32 değeri 2:09:45 olarak kaydedilecektir."

Buna göre, yapılması gereken resmi tabloların GUN TIME' a (tabanca zamanı) göre oluşturmak ve esas olarak bu tabloların alınmasını sağlamak, bununla beraber sporcunun bilgilendirilmesini sağlamak üzere elektronik çip zamanlarını da ayrı bir tablo halinde sunmaktır. Derecelerin de yine aynı maddede yer alan kurallara uygun olmasına dikkat etmek gerekir.

Önümüzdeki dönemde başarılı bir dönem geçirilmesi, yeni bir konu, yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle.

back to top